GıdaSıcaklıkvePhKontrolü

Gıda Sıcaklık ve Ph Kontrolü

Uzman Mühendislerimiz ve Yetkilerimizle;
Gıda Sıcaklık ve Ph Muayenesi ve Kontrolleri

Gıda Sıcaklık ve Ph Kontrolü

Çeşitli gıda kontrol cihazları lokantalar, oteller, catering servisleri, fırınlar, sanayi tipi mutfaklar, hastaneler ve bakım evleri için vazgeçilmez cihazlar arasındadır.. Gıda kontrol cihazları, gıdalardaki mikrop miktarını tespit etmek için ya da gıda sektöründe dondurucu zincirini gözlemlemek için gerekli cihazlardır. Bu sayılan firmalar için hijyen ve sanitasyon çok önemlidir. İşletmeler çalışanların kıyafetlerini seçerken veya temizlik planlamasını yaparken nasıl dikkatli davranmak durumundaysa, gıda kontrol cihazlarını kullanarak temizlik, hijyen ve sağlık güvenliğini sağlayan parametreleri de kontrol etmek zorundadır.

Burada dikkate alınması gereken parametreler içinde en önemlisi mikroplardır. Mikroplar, gıda hazırlanan masalarda, tegahlarda, raflarda ve dolaplarda kısaca heryerde bulunabilir.

Gıda kontrol ve ölçüm cihazları ile hızlı ve doğru sıcaklık, nem, pH ve kızartma yağı kalitesi gibi ölçümler yapılabilir. İşte gıda kontrol eden birkaç ölçüm cihazı örneği:

  • Yüzey sıcaklığı ölçümü ve gıda içindeki sıcaklık ölçümü (HACCP standardı)
  • Gıdalar için ekonomik paslanmaz çelik bıçaklı pH elektrodu ile pH ölçüm cihazları
  • Her tür gıda için nem ölçümü
  • Sıcaklık kaydediciler (HACCP standardı)

Sadece gıda üretim süreçlerinde değil, hazırlanan gıdaların işlenmesi, paketlenmesi, taşınması, depolanması ve dağıtılması aşamalarında da sıcaklık, nem ve pH değerlerinin ölçülmesi çok önemlidir. Bu yüzden gıda ürünleri taşıyan ve dağıtan firmaların mal kabul ve depolama bölümlerinde catering firmalarının, lokantaların ve yemek sunan bütün firmaların mutfaklarında bu ölçümler yapılmaktadır.

Bu ölçümler sayesinde daha mal kabul aşamasında ürün kalitesinden emin olunabilir. Kaliteli ve uzun ömürlü ürünler sağlıklı koşullarda işlenirse tüketicilere kaliteli ve lezzetli ve kaliteli servis yapılmış olur.

Bütün gıda maddeleri sıcağa karşı duyarlıdır. Bu nedenle farklı gıda maddelerinin farklı sıcaklıklarda saklanması gerekmektedir. İşlenmiş, pişirilmiş gıda maddeleri ile çiğ gıda maddeleri ve meyve, sebzenin bozulmaması için 3/5 derecede saklanması gerekir. Kırmızı et, beyaz et, tavuk ve balık daha çabuk bozuldukları için bu ürünlerin işlenmiş türleri -18/-20 derecede saklanmalıdır. Bu ortamların sıcaklık ölçümleri portatif kayıt cihazları ile yapılarak kayıt altına alınabilir.

Bir gıdanın asitlik veya alkalinlik derecesi pH değeri ile ifade edilmektedir. Gıdalarda doğal olarak organik asitşer bulunmaktadır. Bu asitler gıdaların tadı rengi, parlaklığı ve kalitesinin korunmasında etkilidir. pH ölçümleri meyve ve sebzelerde olgunluk derecesini belirlemek için, bazı gıda maddelerinin uzun süreli saklamaya dayanıklılıklarını belirlemek için, bazı gıda maddelerinde ise uygulanacak sterilizasyon ve pastörizasyon sıcaklık derecelerini tespitetmek için yapılır.

Gıda Sıcaklık ve pH Kontrolü Nasıl Yapılır?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan Gıda Hijyen Yönetmeliği’nin çıkarılma amacı, gıda güveniliği açısından tüketicilerin korunmasını sağlamak ve işletmelerin gıdanın üretiminden tüketicilere ulaşmasına kadar gıda temizlik ve hijyenine yönelik uyması gereken genel kuralları açıklamaktır. Buna göre gıda ile ilgili herhangi bir üretim yapan bütün işletmelerde gıda sıcaklık ölçümlerini ve pH kontrolü yapacak cihazların bulunması gerekmektedir.

Test ve muayene hizmetleri veren kuruluşlar aynı zamanda, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak ve tarafsız bir yaklaşım ile hijyen ve sanitasyon muayeneleri yapmaktadır. Bu kuruluşlar, TS EN ISO/IEC 17020 Çeşitli Tipteki Muayene Kuruluşların Çalıştırılmaları İçin Genel Kriterler standardı esasları gereğince akredite olan kuruluşlardır ve faaliyetlerini bu akreditasyon kapsamında gerçekleştirmektedir.

Yapılan test ve muayene çalışmalarında Gıda Hijyen Yönetmeliği esaslarına ve 2003 yılında yayınlanan TS 13027 Gıda Üretim Yerlerinde Hijyen ve Sanitasyon - Genel Kuralları standardına uygun hareket edilmektedir.

Kuruluşumuz TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş., de yetkin bir yönetici ve çalışan kadrosu ve güçlü bir altyapı ile birlikte, işletmelere gıda sıcaklık ölçümü ve pH kontrolü hizmetlerini vermektedir.

 

 Gıda Sıcaklık ve Ph Kontrolü Yaptırmak İstermisiniz