ForkliftMuayenesi

Forklift Muayenesi

Uzman Mühendislerimiz ve Yetkilerimizle;
Forklift Muayenesi ve Kontrolleri

Forklift Muayenesi

Çeşitli büyüklükte ağırlıkların bir yeden bir taşınması veya bir noktada istiflenmesi amacı ile kullanılan forkliftler, kaldırma ve iletme ekipmanları sınıfına girerler ve kaldırıp indirebildikleri ağırlıklara ve kullanıldıkları yerlere göre çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin kullandıkları yakıt türüne göre benzinli, dizel, LPG tüp gazlı ya da elektrikli forkliftler olarak sınıflandırılabilir. Kapalı depolarda ve dar alanlarda genelde el ile yönetilen forklif modelleri tercih edilmektedir.

Forkliftler yüklerin istiflenmesinde, çabukluk ve kolaylık sağlarlar ama asıl önemlisi işletmelerin, depo alanlarını daha düzgün ve verimli kullanabilmelerine imkan verirler.

Forklift kullanımı sanayileşme hareketleri ile birlikte artmıştır. İnsan gücü ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan ağırlıkların taşınması, istiflenmesi ve raflara yerleştirilmesi gibi işler forkliftler sayesinde hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Ancak diğer kaldırma ve iletme araçlarında olduğu gibi forkliflerin de, bu tür iş makinelerini kullanma uzmanlığı ve ehliyeti olan kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Buna uyulmadığı takdirde çeşitli iş kazalarının yaşanması, çalışanların sağlıklarının tehlikeye düşmesi veya işletmenin bundan maddi zarara uğraması kaçınılmazdır.

Forkliftler en fazla fabrikalarda, depolarda, büyük marketlerde ve limanlarda kullanılmaktadır. Trafiğe çıkmaları mümkün olmadığından, forkliftler bir yerde bir yere ancak büyük kamyonlar veya tırlar üzerinde taşınmalıdır.

Forkliftlerin güvenli kullanılmabilmesi için de bir takım önlemlerin alınması ve belirlenen kurallara uyulması önemlidir. Normal koşullarda üç ayda bir yetkili kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Forklifte operatörden başka kimse binmemelidir. Çalışır durumda iken çatalların altında ve üstünde insan olmamalıdır. Kapalı alanlarda kullanılırken yeterli aydınlatma sağlanmış olmalıdır. Belirlenen hız sınırı aşılmamalıdır. Ani manevralar, kalkış ve duruşlar yapılmamalıdır. Kısaca forklift kullanımı için belirlenen kuralların dışına çıkılmamalıdır. Bütün bu önlemler sağlıklı ve güvenli bir kullanım için gereklidir.

Forkliftlerin Kontrol ve Muayene Esasları

Manuel kullanılabilenler yanında 80 tona kadar ağırlık kaldırabilecek güce sahip olan forkliftler bulunmaktadır. Bu özellikleri ile çalışmaları sırasında herhangi bir sağlık ve güvenlik sorunu yaratmamak açısından düzenli kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir. İşverenlerin bu konuda sorumlulukları İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde açıklanmıştır. Çabuklukları ve hareket kabiliyetleri sayesinde işletmeler için çok önemli istifleme aracı olan forkliftlerin kaza yapma tehlikesine karşı, düzenli kontrollerinin yapılması yasal bir zorunluktur. Eğer forkliftler bir firmadan kiralanmışsa bu sorumluluk forklifti kiraya veren firmada da bulunmaktadır.

Yönetmeliğe göre, forkliftler için ilgili standartlarda başka bir süre verilmemişse, yılda en az bir kere muayene ettirilmek zorundadır. Muayene ve test kuruluşlarının yapacakları çalışmalar sırasında dikkate alınan temel standartlar şunlardır:

  • TS 10689 Paletli istifleyiciler ve yüksek kaldırma platformlu istif makinaları kararlılık deneyleri
  • TS EN 1757-2 Endüstriyel araçlarda güvenlik - Yaya tarafından kumanda edilen araçlar - Bölüm 2: Palet taşıyıcılar
  • TS 10201 ISO 3184 İstif makinaları - Ulaştırma ve ayaklı tip - Kararlılık deneyleri
  • TS ISO 6055 Sürücülü, yüksek kaldırmalı istif makinalar - Başüstü koruyucular - Özellik ve deney
  • TS ISO 1074 Karşı ağırlıklı istif makinaları (forkliftler) - Kararlılık deneyleri
  • FEM 4.004 standardı

Yapılacak kontrol ve muayenelerin, makine mühendisleri, makine teknikerleri veya yüksek teknikerler gibi mutlaka yetkili kişiler tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Aksi halde hem muayene işlemlerinin hem de düzenlenecek raporların bir geçerliliği yoktur.

Kuruluşumuz TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş., yetkin bir yönetici ve çalışan kadrosuna ve güçlü bir altyapıya sahiptir. Her büyüklük ve kapasitede forkliftlerin düzenli kontrol ve muayene hizmetlerini kaliteli, güvenilir ve hızlı bir şekilde vermektedir.

 

 Forklift Muayenesi Yaptırmak İstermisiniz