TermalKameraGörüntülemeHizmeti

Termal Kamera Hizmeti

Uzman Mühendislerimiz ve Yetkilerimizle;
Termal Kamera Görüntüleme Hizmeti Muayenesi ve Kontrolleri

Termal Kamera Görüntüleme Hizmeti

Termal kamera bir görüntüleme sistemidir. Bu sistemde görüntüleme yöntemi, gözle görülmeyen infrared (kızılötesi) enerjiyi (yani ısıyı) esas almaktadır. Görüntünün genel yapısını, infrared enerjiye göre oluşan renkler ve şekiller meydana getirmektedir.

Infrared, kızılötesi anlamına gelmektedir. Elektromanyetik bir ışınım olan Infrared ışınımın dalga boyu, görünür ışıktan uzun, ancak mikrodalgalardan daha kısadır. Infra Latince’de aşağı anlamına gelir, red ise İngilizce kırmızı demektir. Bu nedenle Infrared, kızılötesi veya kızılaltı anlamına gelir. Infrared, ısının ışıkla taşınma şeklidir. Güneş ışıkları bu özelliktedir. Uzay boşluğunu geçerek yerküreye ulaşan bu ışınlar ısıyı da taşıdıkları için yeryüzünü ısıtırlar.

Termal kameralar, genel olarak güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Ancak ihtiyaç duyan sektörlerin kullanmasına da bir engel bulunmamaktadır. Özellikle gece görüş sistemleri, ısıya güdümlü füze ve benzeri askeri uygulamaların gelişmesine bağlı olarak önemi gittikçe artmıştır.

Termal kameraların elektrik sektöründe kullanılması ise, elektrik ile ilgili problemlerin tespit edilmesi içindir. Elektrik akımının geçtiği malzemelerde ortaya çıkan ısınma termal kameralar ile izlenir ve problemler kolayca tespit edilir. Aşırı yüklenme yapılan güç transformatörleri, kontak noktaları, kablolar, kapasitörler ve benzeri materyaller termal kamera ile gözlenir ve ısınan bölgelerdeki problemler başka bir elektriksel ölçüm yapmaya gerek kalmadan tespit edilir.

Termal kameralar inşaat sektöründe de kullanılmaktadır. Özellikle çelik yapılarda metal yorgunluğunun tespit etmek için ya da sıva altında meydana gelen küflenme, nemlenme veya çatlakların yerini tespit etmek için de termal kameralar kullanılmaktadır.

Termal Kamera Görüntüleme Yaptırmanın Önemi

Termal kamera ile çekilen bir fotoğrafta sıcak bölgeler açık renk, soğuk bölgeler koyu renk ile gösterilir. En sıcak bölgeler sarı, en soğuk bölgeler mavi gösterilir. Termal kameralar çok küçük sıcaklıklarda bile sıcaklık farkını yakalayabilir ve fotoğraflıyabilir. Bu özelliği ile termal kamera sistemleri askeri ve sivil her alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin buhar, basınçlı gaz, sıcak su, veya sıcak hava taşıyan sistemlerde olan kaçakların tespiti, elektrik panoları, iletim hatları, aşırı yüklenen enerji sistemlerinin bağlantı hataları ve aşırı yüklenmeden meydana gelen ısınmış bölgelerin tespiti, motor, rulman veya dönen parçaların sürtünme oluşan kısımlarının tespiti, iş merkezi veya konutların enerji verimliliğinin ölçülmesi ya da rutubet ve nem kontrolü için termal kameralar kullanılmaktadır.

Kısaca normal kameralar görüntüyü, algıladığı ışık ile oluştururlar, ancak termal kameralar görüntü oluştururken ısıyı kullanırlar.

Özellikle yangın tehlikesine karşı bir işletmelerdeki bütün elektrik dağıtım sistemi, elektrik kablo bağlantıları, kontrol panelleri ve elektriksel donanımlar, termal kamera sistemleri ile kontrol edilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde birçok iş kazası önlenmekte ve büyük hasarlara yol açabilecek riskler ortadan kaldırılmaktadır. Termal kamera görüntüleme hizmetleri, modern işletme anlayışında, önleyici bir bakım çalışması olarak kabul edilmektedir ve işletmeler belli aralıklarla bu çalışmayı talep etmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin, bakım, onarım ve periyodik kontroller ile ilgili hususlar başlıklı ekinde (Ek-III), termal kamera görüntüleme hizmetleri, tesisatlar konusuna girmektedir. Buna göre termal kamera görüntüleme hizmetleri, bu konuda uzman mühendisler, teknikerler veya yüksek teknikerler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Günümüzde çok sayıda test ve muayene kuruluşu, işletmelere termal kamera görüntüleme hizmetleri vermektedir. Bu çerçevede kuruluşumuz TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. de, talep eden işletmelere termal kamera görüntüleme hizmetlerini yetkin bir yönetici ve çalışan kadrosu ve güçlü bir altyapı ile birlikte sunmaktadır.

 

 Termal Kamera Görüntüleme Hizmeti Almak İstermisiniz