ElektromanyetikAlanÖlçümü

Elektromanyetik Alan Ölçümü

Uzman Mühendislerimiz ve Yetkilerimizle;
Elektromanyetik Alan Ölçümü Muayenesi ve Kontrolleri

Elektromanyetik Alan Ölçümü

Gün boyunca çok sayıda elektrikli araç kullanılmaktadır. Cep telefonları, bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar, buzdolapları, prizler, modemler ve daha sayısız elektrikli ve elektronik cihaz. Bunlar olmadan yaşam mümkün değildir artık. Ama diğer taraftan yaşamı kolaylaştıran bu cihazların çevresinde insan sağlığını olumsuz etkileyen elektromanyetik alanlar oluşmaktadır. İnsan sağlığı üzerindeki en belirgin etkileri, anksiyete, alerjiler, uykusuzluk ve cildin kuruması gibi etkilerdir.

Bugün elektromanyetik alan her yerde bulunmaktadır. Özellikle elektronik aletler, o anda kullanılmıyor olsa da her an bir dalga yaymaktadır. Bu etkilerden kurtulmak için insanlardan uzak yaşamak ve yaşanan yerde hiçbir şekilde elektrikli ve elektronik araç kullanmamak gerekmektedir. Bu ise o kadar kolay değildir.

Elektromanyetik alanlar, güç kaynaklarının, televizyon antenlerinin, telsiz veya telefon istasyonlarının kısaca akla gelebilecek bütün elektronik araçların ürettiği elektrik yükünün birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir elektrikli cihaz prize takıldığı anda, söz konusu cihazı saran elektronik dalgalar havaya yayılmaya başlamaktadır. Gerilim ne kadar yüksek olursa, elektronik alanın yoğunluğu da o kadar fazla olmaktadır.

Masaüstü bilgisayardan veya akıllı telefonlardan internete girmek için çevredeki Wi-Fi alanlarına bakılacak olursa, bunların hepsi aslında bir şekilde insan vücuduna temas etmektedir.

Bu arada unutmamak gerekir ki, yerkürenin kendisi de bir enerji üretmektedir ve yeryüzünü çevreleyen doğal bir elektromanyetik alan bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda elektromanyetik alanlar gittikçe artmaktadır ancak bu kadar yaygın olmasına rağmen sürekli olarak buna maruz kalmanın olumsuz etkileri konusunda uzun süreli bir çalışma yapılmamıştır. Bütün gününü bu şekilde elektromayetik yüklü bir ortamda geçiren insanlar, bunun etkilerini her gün hissetmekte ve bir takım sağlık sorunları yaşamaktadır. İşte bu etkilerin bir kısmı: depresyon, sinirlilik, anksiyete ve benzeri sinir sistemi bozuklukları, uykusuzluk, çeşitli alerjiler, görme sorunları, hipertansiyon, cildin kuruması, konsantrasyon problemleri, baş dönmesi, yönelim bozukluğu, stres, migren, kısırlık ve gebelik sorunları, kalp ritmi bozuklukları. Bunun yanında bir takım çalışmalar da elektromanyetik alanların uzun vadede kanser riskini ortaya çıkardığını göstermektedir.

Elektromanyetik Alan Ölçümü Yaptırmanın Önemi

Fiziksel olarak elektromanyetik alan, elektrik yüklü parçacıkların çevrelerinde yarattıkları ve diğer elektrik yüklü parçacıklar üzerinde kuvvet uyguladıkları bir etkidir. Bu kuvvet itme çekme kuvveti şeklinde ya da aradaki doğruya dik yönde olabilir. Elektromanyetik alan, elektrik yükleri bu şekilde yer değiştirdiğinde, yani bir elektrik akımı hareket ettiğinde ortaya çıkmaktadır. Elektromanyetik alanların ölçümünde frekansları ve dalga uzunlukları esas alınmaktadır. Frekans, dalganın bir saniyedeki titreşim sayısıdır ve Hertz ile ölçülür. Dalga uzunluğu ise dalganın titreşim sırasında katettiği uzaklıktır. Frekans yükseldiğinde dalga boyu kısalır ve o ortamda yayılan enerji artar. Özellikle yüksek gerilim hatlarının bulunduğu yerlerde elektromanyetik alan ölçümün mutlaka yapılmalıdır.

Avrupa Birliği tarafından çıkarılan 2013/35/EU sayılı İş Güvenliği Direktifi uyarınca 2016 yılı Temmuz ayı başında, elektromanyetik alan ölçümleri ile ilgili yasal düzenlemelerin bütün üye ülkelerde yapılmış olması gerekmektedir. Bu çalışmalar ülkemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin, bakım, onarım ve periyodik kontroller ile ilgili hususlar başlıklı ekinde (Ek-III), elektromanyetik alan ölçümü, tesisatlar konusuna girmektedir. Bu yüzden ölçüm çalışmaları mutlaka elektrik mühendisleri, elektrik teknikerleri veya yüksek teknikerler tarafından yapılmalıdır.

Bugün çok sayıda test ve muayene kuruluşu bulunmaktadır ve işletmelere elektromanyetik alan ölçüm hizmetleri vermektedir. Bu çerçevede kuruluşumuz TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. de, elektromanyetik alan ölçüm hizmetlerini yetkin bir yönetici ve çalışan kadrosu ve güçlü bir altyapı ile birlikte sunmaktadır.

 

 Elektromanyetik Alan Ölçümü Yaptırmak İstermisiniz

Şirketimiz uluslararası geçerli, akredite ve onaylı olarak uzman mühendis ve ekipmanlarımızla tüm teknolojik imkanlar kullanılarak Elektromanyetik Alan Ölçümü yaptırmanız için en iyi seçim olacaktır, başvuru için online muayene başvuru formumuzu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Sizi en kısa sürede Elektromanyetik Alan Ölçümü belgelendirmesi hakkında bilgilendireceğiz.